Fotowoltaika a magazynowanie energii

Polacy coraz częściej decydują się na zamontowanie w domu paneli fotowoltaicznych. Nie budzi to już niczyjego zdziwienia, bowiem dzięki temu jesteśmy w stanie samodzielnie wytwarzać energię i uniezależnić się od stale rosnących cen prądu. Decydując się jednak na fotowoltaikę, warto wziąć pod uwagę to, że nie zawsze wykorzystamy cały wytworzony w ten sposób prąd. Najwięcej energii powstaje bowiem w miesiącach wiosenno-letnich, kiedy to najczęściej zapotrzebowanie na prąd w gospodarstwie domowym jest niższe niż w okresie zimowym. Rozwiązaniem powstałego w związku z tym problemu może być magazynowanie energii z paneli fotowoltaicznych.
obrazek prezentujacy

Sposoby na magazynowanie energii

Obecnie istnieje kilka form magazynowania energii fotowoltaicznej. Pierwszą z nich jest tzw. net-metering. Polega on na przekazaniu nadmiaru wyprodukowanego prądu do operatora, który to magazynuje go przez 365 dni. Przekazana przez wytwórcę energia może zostać później przez niego odebrana w stosunku 1 do 0,8 (jeżeli została wytworzona w instalacji o mocy nieprzekraczającej 10 kW) lub 1 do 0,7 (jeżeli została wytworzona w instalacji o mocy przekraczającej 10 kW). Nie jest to zatem bezkosztowy sposób magazynowania, bowiem odebrać możemy jedynie 70 lub 80% wytworzonej energii. Warto również podejmować kroki mające na celu optymalizację zużycia energii względem profilu jej produkcji. Takie działania to maksymalne zwiększenie zużycia prądu w okresie największego nasłonecznienia. W tym celu należy dostosować domowe zużycie energii do cyklu jej produkcji poprzez zaprogramowanie w odpowiedni sposób działania sprzętu domowego. Poleca się także zamontowanie pompy ciepła, zwiększającej konsumpcję energii elektrycznej pochodzącej z paneli słonecznych poprzez wykorzystanie jej także do ogrzania domu.

Magazynowanie energii fotowoltaicznej

Kolejnym sposobem jest natomiast skorzystanie z magazynu energii. Jest to specjalny akumulator, który pozwala wykorzystać całą uzyskaną nadwyżkę energii. Co więcej, uniezależnia właścicieli od awaryjności sieci czy przerw w dostawie. Odpowiedni dobór instalacji może pozwolić na zaspokojenie wszelkich potrzeb na energię gospodarstwa domowego, przy czym nie jest to najtańsze rozwiązanie, przez co koszt inwestycji w fotowoltaikę zwróci się po nieco dłuższym czasie. Wyróżnia się kilka rodzajów akumulatorów, w tym:

● kwasowo-ołowiowe,

● litowo-jonowe.

Przy zastosowaniu tego typu akumulatorów, nadwyżka energii przekazywana jest do baterii, która zazwyczaj znajduje się w piwnicy lub garażu. Jeżeli jednak zostanie w pełni naładowana, nadmiar energii zostanie odprowadzony do sieci. W momencie ponownego odebrania prądu z akumulatora ulega on powolnemu rozładowywaniu. Jeżeli w najbliższym czasie planujesz zainwestować w instalację fotowoltaiczną lub już ją posiadasz, ale zastanawiasz się, w jaki sposób możesz optymalizować zużycie energii w swoim domu, warto przemyśleć instalację własnego magazynu. Polecamy zapoznać się z ofertą na stronie internetowej https://krainaoze.pl/. Firma zajmuje się kompleksową obsługą, zatem z całą pewnością dobierze instalację fotowoltaiczną (w tym także akumulator służący magazynowaniu energii) odpowiednią do Twoich potrzeb oraz możliwości.